KATEGORIE

pondělí 30. dubna 2012

foto 007 Eva Jiřičná v KT 28.4. 2012


V sobotu jsem se zúčastnil přednášky architektky Evy Jiřičné, která se konala v rámci programu každoročních Barokních jezuitských Klatov. Součástí programu bylo i slavnostní otevření chodby spojující bývalou jezuitskou kolej a kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie a sv. Ignáce a zahájení turistické sezóny. V místních kruzích se říká spojnici chybně  prampouch, to jen tak na okraj. 

První část architektčiny přednášky se nesla v duchu jejích úvah nad funkcí a rolí a architektury ve společnosti, což snad odpovídalo zadání, resp. názvu přednášky „Kdy je staré nové a nové staré“. Druhou polovinu věnovala Jiřičná bleskovému představení některých svých architektonických návrhů i realizovaných staveb . Nejsem si jist, zda jsem dobře poslouchal, ale mám pocit, že o vlastním objektu chodby v Klatovech (kvůli kterému jsem přišel) nepadlo ani slovo. Škoda.
Architektka se jako první prošla svým (?) dílem. Škoda, že jsme se nedozvěděli, proč dílo vypadá tak, jak vypadá..

Času na diskusi zbylo poskrovnu, ale obligátní otázečka směřující na Kaplického knihovnu samozřejmě nesměla chybět. Jiřičná odpověděla velmi diplomaticky - projekt není mrtvý. Tomu, kdo se alespoň trochu orientuje v české politicko-společenské realitě, musí být jasné, že v původně navrženém formátu knihovna prostě nebude. Je to jasné už od chvíle, kdy Mazánek po „kartáči“ z Hradu zakroutil nesouhlasně hlavou. 

Někomu připomíná sprchový kout. Mě by spíš zajímalo, zda bude prakticky využíván nebo zůstane jen efektním a trochu zbytečným doplňkem centra města. Foto Pavel Voráč.

Žádné komentáře:

Okomentovat